II MIĘDZYNARODOWY KONKURS
MŁODYCH PIANISTÓW

Chopin pod Wawelem

Kraków, 10-14 lipca 2019

Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" powstały na bazie Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” to pierwszy międzynarodowy, monograficzny, konkurs pianistyczny organizowany w Krakowie. Pomysłodawca i założyciel Konkursu, dr hab. Gajusz Kęska, niejednokrotnie podkreślał konieczność promowania miasta jako centrum wykonawstwa muzyki Fryderyka Chopina, zaznaczając, iż to właśnie Kraków w przeszłości był kolebką polskiej szkoły pianistycznej. To tu mieszkali i prowadzili mistrzowskie klasy tacy wybitni pianiści i pedagodzy jak Zbigniew Drzewiecki, Halina Czerny – Stefańska, Regina Smendzianka, Adam Harasiewicz, Tadeusz Żmudziński czy Jan Hoffman. Wszyscy oni byli światowej sławy interpretatorami muzyki Fryderyka Chopina oraz laureatami Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.

Pierwsza edycja Konkursu z czerwca 2015 roku cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród krakowskiej publiczności. Uczestnicy Konkursu przybyli z całej Polski a jury podkreślało bardzo wysoki poziom ich występów. II Ogólnopolski Konkurs Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem”, będący kontynuacją rozpoczętego w poprzednim roku „powrotu muzyki Chopina pod Wawel”, odbił się szerokim echem nie tylko w kraju, ale i za granicą. Fakt ten przekonał organizatorów do powiększenia zasięgu imprezy i nadania jest rangi międzynarodowej.

W roku 2017 uczestnicy wystąpili w 4 grupach wiekowych (uczniowie szkoły podstawowej, uczniowie gimnazjum, uczniowie liceum i po raz pierwszy absolwenci szkół muzycznych, studenci) i byli oceniani przez wybitnych pedagogów­-pianistów, znawców twórczości Fryderyka Chopina, profesorów wyższych uczelni z Polski i z zagranicy. Do jury zostali zaproszeni: prof. Andrzej Pikul (Przewodniczący Jury), prof. Anna Malikova, prof. Aquiles Delle Vigne, prof. Yuki Matsuzawa, mgr Sławomir Zubrzycki oraz dr hab. Gajusz Kęska (Dyrektor Konkursu).

Kolejna edycja Konkursu odbędzie się w dniach 10-14 lipca 2019 roku. Uczestnicy, tak jak podczas pierwszej edycji, wystąpią w 4 grupach wiekowych. Program dostępny jest na niniejszej stronie w zakładce "Regulamin".

Konkurs, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Artystyczne Porta Musicae, przy współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie oraz Państwową Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, odbędzie się w auli "Florianka" - sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie, udostępnionej na czas przesłuchań dzięki uprzejmości Władz Uczelni, przy wsparciu Stowarzyszenia Pro Musica Humana.

 Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" © 2017

logotypy