III MIĘDZYNARODOWY KONKURS PIANISTYCZNY

Chopin pod Wawelem

Kraków, 7-11 lipca 2021

  Andrzej Pikul (Polska) - Przewodniczący Jury

ANDRZEJ PIKUL - ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie (1980) w klasie fortepianu prof. T. Żmudzińskiego. Dalsze studia pianistyczne odbył w mistrzowskiej klasie prof. P. Badury-Skody w Hochschule für Musik w Wiedniu (1981–1983). Uczestniczył także w licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pianistów (m.in. A. Jennera, V. Perlemutera, G. Agostiego, T. Vasarego). Laureat Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1981), Międzynarodowego Konkursu Foundation Cziffra w Senlis (1983), Konkursu Radiofonii Europejskiej Bratysława 85. Międzynarodową działalność artystyczną rozpoczął sukcesem na festiwalu Szene der Jugend w Salzburgu (1982).  Od tej pory występował wielokrotnie w prestiżowych salach i uczestniczył w wielu festiwalach  w większości krajów europejskich oraz w Chinach, Japonii, Chile, Kolumbii, Brazylii i USA. Prowadził mistrzowskie kursy pianistyczne w Brazylii, Chile, Chinach, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Niemczech, Portugalii, Rosji, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Vistiting Profesor w Kobe College (Japonia 2002/2003) oraz na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji (2011/2012). Był jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. Andorra, Barcelona, Hongkong, Osaka). Jest profesorem tytularnym.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, Österreichische Rundfunk und Fernsehen, Radio Suisse Romande oraz nagrań płytowych,  m.in. Dux 0320 (nagrodzona przez Classics Today): K. Szymanowski IV Symfonia koncertująca op. 60 i A. Tansman: Suita na 2 fortepiany i orkiestrę , Dux 0552/0553: A. Ginastera Wszystkie dzieła fortepianowe, Dux 0929 F. Liszt Italia, Dux 0927/0928  F. Chopin Polonezy. Ma w swoim dorobku polskie i światowe prawykonania utworów XX i XXI w. Wielu krakowskich kompozytorów dedykowało mu swoje kompozycje. Szczególne miejsce w jego repertuarze zajmuje twórczość fortepianowa Krystyny Moszumańskiej-Nazar. Dedykowany mu APigram  (wydany przez PWM w 2009 roku) oraz  pozostałe kompozycje prezentowane były wielokrotnie na 4 kontynentach. Wykształcił wielu znakomitych pianistów, laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. W uznaniu osiągnięć artystycznych i dydaktycznych uhonorowany został: przez Prezydenta RP Srebrnym (2005) i Złotym Krzyżem Zasługi (2016), przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Gloria Artis” (2008), nagrodą „Excellence in Teaching” (2007), nagrodą Marszałka Województwa Małopolskiego „Ars Quearendi” oraz „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”.


  Gajusz Kęska (Polska) - Dyrektor Konkursu

GAJUSZ KĘSKA - Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Prof. Andrzeja Pikula ukończył w roku 2002 z wynikiem celującym. W tym samym roku rozpoczął studia podyplomowe w mistrzowskiej klasie Prof. Willema Bronsa w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie, które następnie ukończył w czerwcu 2005 roku. Pełni obowiązki adiunkta w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie otrzymawszyw 2010 roku tytuł doktora sztuki i 2017 roku tytuł doktora habilitowanego prowadzi klasę fortepianu. Jego uczniowie i studenci są laureatami wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych i pianistycznych, m. in.: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny EPTA w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów w Gaillard we Francji, Ogólnopolski Festiwal "Tydzień Talentów" w Tarnowie, Konkursie im. Tadeusza Żmudzińskiego w Krakowie, Międzynarodowy Kurs Mistrzowski w Tel-Hai w Izraelu, International Pacific Piano Competition" w Vancouver w Kanadzie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Ciutat de Mallorca" na Majorce. Otrzymał prestiżowe stypendia, m. in.: Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Jűtting Stichting w Stendal (Niemcy), Maestro Hansa Vonk'a w Amsterdamie, Fundacji "Schumann-Schimmel van Outeren" w Holandii czy Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.

Koncertuje z różnorodnym repertuarem jako solista i kameralista regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych na festiwalach i koncertach w wielu krajach Europy, jak również w Kanadzie, Japonii, Chinach, Argentynie, Peru, Ekwadorze, Chile i Izraelu, a najważniejsze z nich to: Festiwal Chopinowski w Lipsku, Festiwal "Dni Polskie w Pradze", Festiwal Kompozytorów Polskich w "Atmie" w Zakopanem, International Woche w Grazu (Austria) w Stefaniensall, Galowy Koncert promujący Polskę jako jednego z krajów ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w Bosendorfersall we Wiedniu, Recanti Auditorium w Tel-Avivie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Gateway Theater w Vancouver, Kanada, Holland Music Session w Holandii (koncerty solowe i kameralne), Auditorio Forteza w Palma de Mallorca, Vriendenkrans Music Festival w Amsterdamie w Concertgebouw (Kleine Zaal) oraz Bachzaal w Amsterdamie, "Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych" w Filharmonii w Katowicach, Żelazowa Wola - recitale Chopinowskie w domu Fryderyka Chopina, Teatro Oriente, Centrum Culturale de Providencia w Santiago de Chile,  Katedra St. Giles w Edynburgu i Rainbow Theatre w Inverness w ramach obchodów Roku Chopinowskiego w Szkocji, Festiwal „Semanas Musicales” we Frutillar (Wielka Sala Teatro del Lago), Auditorium Ricardo Palma w Limie, Teatro Sucre w Quito, Festiwal Iguazu en Concierto (Argentyna), Filharmonia Narodowa w Mińsku.

W 2012 roku ukazała się jego debiutancka płyta z kompletem Sonat fortepianowych Karola Szymanowskiego wydana przez wytwórnię płytową DUX, która otrzymała Nominację do Fryderyka 2013, Nominację do nagrody ICMA 2013 oraz Nagrodę hiszpańskiego magazynu „Scherzo”.

W 2015 zorganizował pierwszą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” (obecnie w formacie międzynarodowym), którego jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym. Od tego samego roku jest współorganizatorem i twórcą idei Małopolskiej Akademii Talentów (kursy i festiwal) odbywającej się rokrocznie w Łącku, gdzie pełni funkcję dyrektora artystycznego kursów mistrzowskich.

 

  Mikhail Alexandrov (Rosja)

MIKHAIL ALEXANDROV - uzyskał wykształcenie muzyczne w Rostowie nad Donem w Liceum Artystycznym i Stanowym Konserwatorium w Saratovie. W 1975 r. ukończył studia podyplomowe w tej samej Uczelni. Od 1969 r. wykładał Liceum muzycznym w Kalmyku, a następnie - Liceum Artystycznym oraz Konserwatorium im. S. Rachmaninowa w Rostowie, a także w Centralnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium Moskiewskiego im. Czajkowskiego. W 1989 r. Mikhail Alexandrov założył charytatywną organizację All-Union Center for the Arts "Young Talents", która była pierwszą organizacją sowiecką wspierającą muzyczną kreatywność dzieci. Mikhail Alexandrov jest organizatorem wielu ważnych wydarzeń muzycznych w Rosji - festiwali i międzynarodowych konkursów, w tym międzynarodowych konkursów Czajkowskiego i Rachmaninowa. Od 1991 roku jest stałym dyrektorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Moskwie. Jednym z jego głównych projektów jest Międzynarodowy Konkurs Fryderyka Chopina dla młodych pianistów w Moskwie. Mikhail Alexandrov występuje w roli solisty i kameralisty. W ostatnich latach jego koncerty odbywały się w Niemczech, Szkocji, Korei, Japonii, Chinach, Turcji, Białorusi i wielu rosyjskich miastach. M. Alexandrov jest gościnnym profesorem w Konserwatorium w Pekinie i Tianjin, na Uniwersytecie w Tokio, Seulu i Daegu. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Korei, Japonii, Chinach, Niemczech i innych krajach. Zasiada jako juror na międzynarodowych konkursach we Francji, Hiszpanii, Polsce, Włoszech, Rosji, Ukrainie, Chinach i Korei, na przykład: A. Safonov Piano Competition (Piatigorsk, Rosja), M. Balakirev International Piano Competition (Krasnodar, Rosja) , Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla młodych pianistów (Moskwa, Rosja), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina (Kanton, Chiny). Otrzymał honorowy tytuł Artysty Federacji Rosyjskiej, a także Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Północnej Osetii-Alanii, a także prestiżowy tytuł "Osoby Roku 2006" (Rosja). Przyznano szereg nagród rządowych różnych krajów.

Jest dyrektorem artystycznym i jurorem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Foshan.


  Achille Gallo (Włochy)

ACHILLE GALLO - „...Pianista pełen pasji i ekscytujący technicznie, zdolny do osiągnięcia najwyższej ekspresji, ponad wszelkie możliwe oczekiwania” (American Record Guide).

„... Poeta fortepianu w walcach Chopina” (Bernardino Zappa - "L'Eco di Bergamo" - Włochy).

Eklektyczny muzyk, pełen wyobraźni, namiętny, niekonwencjonalny, z dala od akademickich formalizmów. Korzenie swojej muzycznej edukacji umiejscawia w tradycji wielkich szkół pianistycznych (Vincenzo Scaramuzza i Carlo Zecchi). Studiował w klasie wielkiego argentyńskiego pianisty i pedagoga Fausto Zadry w prestiżowej "Ecole Internationale de Piano" w Szwajcarii. Uważany jest za jednego z czołowych włoskich pianistów swojego pokolenia. Finalista i laureat krajowych i międzynarodowych konkursów m.in. na "Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Eduard Flipse" w Rotterdamie (Holandia), jako jedyny włoski pianista w historii konkursu. Achille Gallo intensywnie koncertuje jako pianista solowy, kameralista i z orkiestrą na międzynarodowych festiwalach fortepianowych (Rotterdam, Wenecja, Walencja, Bruksela, Stambuł, Moskwa, Vancouver, Rzym, Lozanna) i prestiżowych salach koncertowych. Jego dyskografia obejmuje 6 płyt CD dla prestiżowych wytwórni płytowych, takich jak Neos Music GmbH, Velut Luna, Phoenix Classics, Xclassics Records. Nagrania obejmują całość muzyki kameralnej Franka Bridge i Fryderyka Chopina i cieszą się uznaniem międzynarodowej prasy (Diapason Revue, Classical CD, Gramophone Magazine, Notes, net, American Record Guide, międzynarodowy przegląd Music Web, Classic Voice, Skug Journal of Music, Colonnesonore.net, Dissonance). Jest przewodniczącym World Piano Teachers Association for ITALY (WPTA WŁOCHY) oraz założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego "FAUSTO ZADRA" (członek Fundacji AAF Alink Argerich). Często pełni funkcję jurora w prestiżowych międzynarodowych konkursach pianistycznych. Profesor fortepianu w European Piano Open Academy na zaawansowanych rocznych kursach mistrzowskich dla profesjonalnych wykonawców we Włoszech. Prowadzi regularnie międzynarodowe kursy mistrzowskie we Włoszech, Hiszpanii, Rosji, Serbii itd.  

Amerykański portal internetowy "Klasyczny pianista przyszłości" włączył Achille Gallo do "Top 155 Pianisty przyszłości" jako "mistrza fortepianu uznawanego za wpływową i wybitną postać w światowej branży muzycznej".

 

  Ming Yang (Chiny)

MING YANG jest profesorem fortepianu w Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Chinach. Prof. Yang jest obecnie Dziekanem Centralnego Konserwatorium na Akademii Fortepianowej w Gulangyu, Dziekanem Centralnego Ośrodka Szkolnictwa Ustawicznego, Wiceprzewodniczącym Federacji, Przewodniczącym Stowarzyszenia Muzyków w Xiamen oraz członkiem rady redakcyjnej czasopisma "PIANO ARTS" , najbardziej znanego i autorytatywnego czasopisma muzycznego w Chinach. Przed objęciem stanowiska w Xiamen prof. Yang był kierownikiem katedry fortepianu w Centralnym Konserwatorium. Opublikował "Kurs Konserwatorium Pianistyki na wysokim poziomie", który został przyjęty na wielu uczelniach muzycznych w Chinach. Wygłosił ponad sto wykładów fortepianowych w Centralnej Telewizji Chin.

Opracował i wdrożył oficjalny standardowy test egzaminacyjny na fortepian w Chinach w ramach Narodowego Ministerstwa Pracy i Ministerstwa Kultury. Był jurorem na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych, takich jak: Konkurs Pianistyczny Gina Bachauer, Konkurs Pianistyczny Eastman, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Kolonii, itp. Jest dyrektorem artystycznym i przewodniczącym Jury Krajowego Konkursu Heizmanna, a także Prezydentem chińsko-francuskiego konkursu Multi Piano. Od czasu jego przybycia Akademia Pianistyczna Centralnego Konserwatorium w Gulangyu stała się jedną z najlepszych krajowych szkół muzycznych w Chinach i światowej sławy uczelnią.Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" © 2017

logotypy